• 0536 603 49 58

Su ve Atık Su Tesisatı

DOĞRU SU TESİSATI NASIL YAPILMALIDIR ?


Bu işlemi sizlere aşama aşama aktaracağız.


1. Aşama : YAPIYA UYGUN VE KALİTELİ MALZEME KULLANIMI : Günümüz koşullarında çoğunlukla maalesef düşük maliyet , yüksek kar yöntemi izlenmektedir. İnsanlar konut ya da işyeri alımında binanın alt yapı yapım aşaması ile doğrudan ilgili olmadıkları için sorunlar kısa zamanda baş göstermektedir. Yapıya uygun malzemenin kullanımı büyük önem taşır.


2. Aşama: BORU HATLARININ DOĞRU BELİRLENMESİ : Yapı projelerinde belirtilen boru hat doğrultuları çok iyi hesap edilmeli,olası bir tadilat veya tamirat durumunda yapıya en az hasar gözetilmelidir.


3. Aşama : TEST : Çekilen hat 4. Aşamaya geçilmeden önce mutlaka su sızıntı kontrolü yapılmalıdır. İşçilik dolaylı yapılan yanlış kaynaklar, kalitesiz malzeme kullanımı daha yapım aşamasında sorun gösterir.Tesisatınızı da mutlaka ortalama 12-15 bar arası test yapılmalıdır. Ayrıca daha yapı inşa aşamsında iken bu testten sonra boruların içinde mutlak suretle su bulundurulmalı,yapının ince inşaat aşaması tamamlanana kadar boruların içinde su bulundurulmalıdır.


4. Aşama : BORU HATLARININ MUHAFAZASI : Yapının kaba inşaat döneminde tesisat yapılır. Su tesisatçısının işi bitince en son ince işçilik olarak vitrifiye montajları kalır. Su tesisatının yapılmasından, vitrifiye montajına kadar olan boş sürede inşaatlarda başka bölümlerde de çalışma olur. Su tesisatı bittikten sonra hat borularının üstü doğru şekilde harç ve kılıf ile kapatılmalı olası bir darbe ve esnemelere karşı muhafaza edilmelidir. Musluk ağız kısımları duvara harç ile mukavemetli şekilde yapılmalı. Montaj esnasında ve sonraki kullanım aşamalarında sallanıp ,esneyip oynamamalı.


5. Aşama : VİTRİFİYE MALZEMESİNİN MONTAJI : Tüm bu aşamaların sonunda vitrifiye araçlarının (küvet, lavabo, batarya, kağıtlık vb. ) montajı gelir. Çok göze gelmez ama en önemli hususlardan bir tanesidir. Vitrifiye montajlarındaki en önemli husus kaliteli işçilikle beraber duvarlara delinen montaj deliklerinin su tesisatı borusuna zarar vermesidir. Montaj bittikten sonra tekrar yapıda test yapılmalıdır. Vitrifiye montajı tesisat yapılırken mutlaka çok iyi hesap edilmelidir. Çünkü banyomuzda bulunan kağıtlık, havluluk, bornozluk, havlupan montajı, havlupan askılığının montaj yeri belirlenmeli. Montaj yapıldıktan sonra yapılacak değişiklikler banyonun seramik zemininde matkap delikleri yüzünden hasara yol açacaktır.